2021. májusában egy családi ház áttervezésére kaptunk felkérést a 14. kerületi Gödöllői utcában.
Megbízóink egy 90 négyzetméter alapterületű, egyszintes, körbejárható, stabil szerkezetű ingatlant vásároltak Zugló egyik csendes mellékutcájában. A ház remek adottságai alapján biztosak voltunk benne, hogy egy szint ráépítésével megfelelő méretű és elosztású otthont tudunk kialakítani a hattagú család részére.
Az ingatlant eredetileg kétszintesre tervezték, de 1960-ban végül földszintes Kádár-kocka formájában épült meg. A 2021-ben érvényben lévő helyi építési szabályzat azonban már nem engedélyezte a teljes második szint ráépítését az oldalkert elégtelen szélessége miatt. Így, mivel a meglévő építészeti tervet el kellett vetnünk, a nulláról láttunk neki a leendő épület kialakításának.
Mivel nem alakíthattunk ki hagyományos emeletet, olyan tetőben kellett gondolkodnunk, amellyel megfelelő méretű és elosztású, teljes értékű lakószintet hozhatunk létre.
Ennek megfelelően a tanulmánytervezés első szakaszát lényegében azzal töltöttük, hogy különböző tetőformákat vizsgáltunk meg. A leginkább kézenfekvő megoldásnak a nyeregtető tűnt, amelyet megpróbáltunk az utca vonalára merőlegesen és azzal párhuzamosan is elhelyezni.
Végül azonban nem a nyeregtető, hanem a régi házon eredetileg is meglévő sátortető lett a jó megoldás, amit több szempontból is sikeresnek tartunk. Fontosnak érezzük, hogy sikerült megőriznünk az épület eredeti tetőformáját, amely eddig is része volt az utcaképnek. A megálmodott modern manzárdtető azonban nem befejezni szeretné a régi kockaházat, hanem új életet lehel a megszokott, mármár unalmas formába. Megítélésünk szerint ezzel a tetőmegoldással a leendő épület jobban arányban áll a környezetével, miközben érdekes és látványos építészeti elemként hat.
A tervezés következő szakaszában a modern manzárdtető megformálásán dolgoztunk.
Az első változatban a tetősíkból befelé „martuk ki” a franciaajtókat és ablakokat, amelyeket dekoratív bélletekkel kereteztünk be. Megbízóink azonban azt kérték, hogy a nyílászárók inkább kifelé „türemkedjenek”, hogy több fényt engedjenek be, és kevesebb teret vegyenek el a lakószobákból. Természetesen eleget tettünk ennek a kérésnek, de ekkor még mindig arra törekedtünk, hogy az ablakok szabályos és szimmetrikus rendben sorakozzanak a homlokzatokon.
Időközben Megbízóink is tovább gondolkodtak, és egyre konkrétabb és komplexebb igényeket fogalmaztak meg a tetőtérben lévő helyiségekkel kapcsolatban. Ebben a stádiumban rá kellett döbbennünk, hogy a nyílászárók szabályos geometrikus rendje nem képes lekövetni a létrehozni kívánt funkciókat. Ez a felismerés arra sarkallt, hogy átgondoljuk az ablakok méretét, és új ritmust találjunk az elhelyezésükre. Mivel a régi ház eredeti nyílászárói is önkényesen, a belső tereket követve helyezkedtek el a homlokzatokon, arra jutottunk, hogy a bővítmény esetében is ugyanezt a módszert alkalmazzuk. Innentől kezdve az épület belső rendjét követve, minden homlokzatot egyedileg megtervezve haladtunk. Csökkentettük a tetőtéri ablakok számát, valamint kreatív és szabálytalan képlet alapján helyeztük el őket a homlokzatokon.
A építészeti kiviteli tervezés során aprólékosan kidolgoztuk a belső tereket is. A földszinten tágas konyha-étkező teret, nappalit, szülői hálót, vizesblokkot és előtér-közlekedőt alakítottunk ki. A bejárati ajtó melletti lépcső lefelé a pincébe, felfelé pedig a tetőtérbe vezet. Ez utóbbiban négy hálószobát, egy vizesblokkot, valamint a minimálisan szükséges közlekedőt hoztuk létre. A földszinti konyha-étkező előtt egy fedett-nyitott terasz teremt átmenetet a ház és a kert között.
2021. év végén a kivitelezéshez szükséges szakági tervek is elkészültek. A statikai tervezés fókuszában a betonfödém megerősítése és a különleges formájú tetőszerkezet kidolgozása állt. Az épületgépész kolléga legfontosabb feladata a hőszivattyús hűtő-fűtőrendszer megtervezése volt. Az épületvillamossági mérnökünktől pedig egy hivatkozásoktól mentes, de megbízhatóan működő elektromos hálózat megtervezését kértük.
2022. januárjában összeállt a teljes kiviteli tervcsomag, amelynek alapján hamarosan elindulhatott a kivitelezés.
Építész tervező: Juhász Kristóf