A Gyarmat utca még a rendkívül közkedvelt Zuglóban is kiemelt helyet foglal el. Ennek a népszerűségnek az oka egyrészt a remek infrastuktúrában és közlekedési kapcsolatokban, másrészt a csendes és biztonságos környezetben keresendő. Cégünk 2018-ban vásárolt egy 261 négyzetméteres telket a Gyarmat utca Bosnyák térhez közeli, családi házakkal és kisebb társasházakkal beépített szakaszán.

Projektünk célja az volt, hogy a helyi adottságokat és az ingatlanbefektetők szempontjait figyelembe véve egy kétlakásos társasházat tervezünk, majd az építési telket a komplett kiviteli tervcsomaggal együtt értékesítjük.

Gyarmat utcai telkünkön sokkal több kötöttséggel kellett szembenéznünk, mint bármelyik korábbi projektünknél.

A kis telekméret és a zártsorú beépítési mód ikerház tervezését nem tette lehetővé, így a kialakítható két rendeltetési egységet csak függőleges elrendezésben képzelhettük el. A szomszéd épületekhez való illeszkedés szándéka és követelménye meghatározta, hogy 3 szint + tetőtér tagolású ingatlant kell terveznünk. További nehezítésként a zuglói építési szabályzat előírta, hogy az épületen belül legalább kettő, az előkertben pedig további egy gépkocsi számára kell parkolási lehetőséget biztosítani. Végezetül pedig a gazdaságossági megfontolások azt követelték, hogy a 30%-os beépíthetőség minél nagyobb hányadát kihasználjuk.

Az alaprajz kialakításánál a fent említett számtalan követelmény mellett az is fontos szempont volt, hogy egy olyan négyszintes épületet hozzunk létre, amelyben több generáció és többféle funkció elfér egymás mellett, de egymás zavarása nélkül. Ennek érdekében az emeletek közötti közlekedést biztosító lépcsőházat az épület szélére helyeztük, és minden szintet önállóan is használható egységként kezeltünk.

A földszint nagy részét a két garázs foglalja el. Előttük az előkertben további két kocsibeálló található, mögöttük az épület hátsó homlokzatán kijárat vezet a hátsókertbe, mellettük pedig a kényelmes előtéren és lépcsőházon keresztül jutunk fel az emeletekre. Az első szinten egy önálló lakásként is működő, 57 négyzetméteres egység található, amely egy nappali-étkező-konyha térből, fürdőből, hálószobából és erkélyből áll. A második emelet alaprajza pontos mása az alatta lévőnek. A tetőtérben 42 négyzetméter nettó alapterületen három lakószoba, egy gardrób és egy fürdőszoba került kialakításra. Elképzeléseink szerint ez a legfelső szint akár a második emeleti lakás kibővítéseként, akár önálló irodaként vagy egyéb célra is hasznosítható.

A leendő épülettel kapcsolatos számtalan kötöttség és a vele szemben támasztott komoly elvárások eredményeképpen a tervezés középpontjában a funkcionalitás állt.

Olyan racionális és hivalkodásoktól mentes lakóházat kívántunk létrehozni, amely gazdaságosan megépíthető és üzemeltethető, és amely természetesen eleget tesz az előzetesen megfogalmazott követelményeknek. A végső terveken azonban ennél sokkal többet látunk: egy elegáns és kortárs épületet.

Az anyaghasználat – a vakolt homlokzat, a festett fa nyílászárók, a velük azonos színű fém bélletek és a fémlemezes tető – visszafogott eleganciát sugall. A tömegformálás és az egyszerű geometriai szerkesztésű nyílásosztás pedig rendezett, de a legkevésbé sem szigorú benyomást tesz a nézőre. A statikai és épületgépészeti tervezést végző mérnökök ugyancsak jó érzékkel találták meg a középutat a gazdaságos funkcionalitás és a megbízható minőség között. A projekt végén az építési telekkel együtt egy olyan kiviteli tervcsomagot adhattunk át Vevőinknek, amelyre nyugodtan alapozhattak egy sikeres ingatlanfejlesztési projektet.

Építész tervezők: Juhász Kristóf és Gál Róbert